Газета «День», Інна Лиховид

Чому четвертий рік поспіль чиновники підтримують новорічний балаган під стінами пам’ятки ЮНЕСКО?

sofija1.jpg

Вечір на засніженому подвір’ї Софії Київської. Наче картинка із зимової казки про принців та принцес… Світлини із першим снігом «упіймала» та опублікувала у «Фейсбук» генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська. Чаруюча тиша, спокій та чудодійна аура святині відчувається навіть через фото. Утім, за якихось два тижні на Софію чекає наступ… неону. 16 грудня на Софійській площі урочисто стартують новорічно-різдвяні святкування «НеоРік на Софії», що триватимуть до 14 січня 2018 року. Організатори свята — команда Folk Ukraine — пояснили, що цієї зими на відвідувачів очікують неонові гірлянди, ілюмінації, головна ялинка, що світитиметься тисячами ліхтарів, сувенірна алея та фудкорти із національною кухнею. Чи витримає Софія черговий наступ світла, музики, гамору та натовпу?

Уже четвертий рік поспіль основна локація новорічних гулянь — це простір між двома святинями — Софією Київською та Михайлівським собором. Такий вибір київська влада зробила після Революції Гідності на майдані Незалежності. Після розстрілу Небесної Сотні співати, пити, танцювати тут недоречно. З цим не посперечаєшся. Так само, як і з тим, що пам’ятка потребує бережливої опіки. «День» — чи не єдине видання, котре публічно та принципово виступає проти балаганів, ярмарок та каруселей біля Софії. До слова, торік торгові ятки та біотуалети були розташовані просто під мурами пам’ятки, де похований Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України.

Мешканці прилеглих житлових будинків теж були не в захваті від нічних концертів на площі. Якщо вікна дрижали у квартирах за квартал від площі, то що говорити про саму пам’ятку, з її чутливими мозаїками та фресками? Але цим переймаються, схоже, лише у самому заповіднику, у «Дні» та дуже вузьке коло експертів. Чимало з них «за» балагани поблизу Софії, буцімто так роблять в усіх містах Європи. Та чи кожне європейське місто має на центральній площі пам’ятку з тисячолітньою історією, внесену до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?

«Чи існує хоч щось святе для Мінкульту та Департаменту культури КМДА? Скільки ж можна знущатися над пам’яткою світового значення та влаштовувати «танці» на могилі Патріарха? — обурювалася у «Фейсбук» громадська діячка, депутатка Київради VІІ скликання Олена Терещенко (Єскіна). — Друзі, ми з вами вже декілька років поспіль намагаємося примусити київську владу відмовитися від розміщення сцени та проведення «балаганів» під стінами Софії Київської, що вкрай негативно впливає на стан пам’ятки. Що тут можна сказати? Особистий комерційний інтерес деяких високопосадовців просто не має меж».

«День» поцікавився у Департаменті культури КМДА, чи шукали іншої локації для цьогорічних святкувань та чи узгоджували їх проведення із керівництвом Софії. У відповіді на наш запит керівниця департаменту Діана Попова пояснила, що 6 листопада у Міністерстві культури України відбулася зустріч за участю керівництва відомства, керівництва Департаменту культури, представників Національного заповідника «Софія Київська» та представників ПОГ «Ініціативи Столичні», яке визначено організатором святкувань.

У результаті перемовин організатори погодилися скорегувати кут розташування сцени — вона має бути подалі від пам’ятки, а також звільнити територію вздовж муру заповідника з боку Софійської площі від тимчасових об’єктів та рекламних конструкцій і використовувати технічну гуму в місцях розміщення основ звукових порталів сценічного комплексу з метою запобігання виникненню вібраційного навантаження. За уточненнями, чи дотримаються цієї домовленості, «День» звернувся до організаторів «НеоРоку на Софії». Про відповідь обов’язково поінформуємо. Наш обов’язок — докласти максимум зусиль, щоб уберегти Софію.

sofija2

Advertisements