Сьогодні провідали катер, що знаходиться на Жуковому острові. За останні пару років в кращу сторону так нічого і не змінилось. Пам`ятка продовжує іржавіти…

***

2012 рік, www.shukach.com

На Жуковому острові іржавіє пам’ять. Невеличка така. У вигляді катера МК-4 серії Я-5/М. Суден такого класу є у світі лише чотири – три в Росії та один у Києві.

1

Катер побудовано в 1942 році на стапелях заводу № 345 Народного комісаріату суднобудівної промисловості (нині це Ярославський суднобудівний завод). Судна цього класу не мали офіційних назв, але швидкі на вигадку моряки одразу дали новачкам ім’я “Ярославець”. Верткі мов дзиґи, їх проектували як тральщики й катери ППО для охорони баз та переправ. Знаковим у долі для них став жовтень 1942 року, коли катери було включено до складу ВМФ як мінометний катер МК-4. Уже з травня 1943-го він брав участь у бойових діях в складі Волзької військової флотилії, а в жовтні цього ж року МК-4 у складі першого загону мінних катерів зараховано до складу новоствореної Дніпровської військової флотилії

Катер почав виконувати бойові завдання: протягом чотиримісячних боїв від березня до червня 1944 року МК-4 провів 17 реактивних стрільб по ворогу, 21 раз брав участь у відбитті повітряних атак. Задіювали його і в десантних операціях.

Навесні 1944 року частину річкових кораблів перебудували в тральщики. Після переобладнання “Ярославець” розміновував прибережні морські райони, гирло Дунаю. З 1953 року розпочалась цілком мирна робота бойового катера – забезпечувати водолазні та аварійно-рятувальні роботи у складі аварійно-рятувальної служби Чорноморського флоту. У 1970 році катер виведено зі складу ВМФ, а вже наступного року передано Київському експедиційному загону підводно-технічних робіт.

2.jpg

У 1980 році після 38 років служби за технічним станом річковий корабель списали. Але моряки зробили все, щоб “дідуся” не пустили під різак. У рік 35-річчя Перемоги його перевезли на Жуків острів, на територію бази водолазного загону. Більше того, раритет залишили на балансі організації як пам’ятку. Трохи згодом постамент прикрасила табличка з описом бойового шляху МК-4. Однак ніколи історичний катер не мав гідного фінансування. А нині, коли острів забудовують, до маленького кораблика усім байдуже.

IMG_20170507_160245_HDR

Окрім водолазів, про катер сьогодні дбають ветерани флоту. Один з керівників Київської громадської організації “Товариство ветеранів розвідки ВМФ” Олександр Чудновець розповів про плани щодо майбутньої долі “Ярославця”: “Ми ведемо перемовини з адміністрацією музею-заповідника “Битва за Київ у 1943 році” в Нових Петрівцях на Київщині, щоб перенести катер на територію музею. Потрібно лише знайти кошти на ремонт і перевезення. Катер поставлять або на постамент, або на відкритому майданчику на території музейного комплексу під охороною. В останньому випадку ми зможемо облаштувати на його борту морський музей. Ми готові вислухати будь-які пропозиції щодо порятунку катера”.

Фото Несkучний weekend

 

Advertisements