Марія Костянтинівна Заньковецька (справжнє прізвище — Адасовська; 1854 -1934) — українська актриса і театральна діячка, провідна зірка українського театру кінця ХІХ-поч. ХХ, народна артистка Української РСР.

27 жовтня 1882 року у міському театрі Єлисаветграда (нині Кропивницький) під орудою Марка Кропивницького розпочався її творчий шлях. Вперше на професійній сцені вона зіграла роль Наталки («Наталка Полтавка») Івана Котляревського.

Марія Заньковецька  працювала в найпопулярніших і найпрофесійніших українських трупах Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Івана Карпенка-Карого. Була серед засновників театру Миколи Садовського в Полтаві. Домагалася відкриття в Ніжині стаціонарного державного театру. У 1918 році вона організувала народний театр «Українська трупа під орудою Заньковецької». Визнаючи її сценічні заслуги, гетьман Скоропадський затвердив постанову про призначення їй довічної державної пенсії.

Будинок, у якому жила актриса в Києві, був збудований на початку ХХ століття по вул. Великій Васильківській, 121 і належав родині її сестри Л.К.Карнаухової. Перший музей Заньковецької в цьому будинку було організовано 1960 року. 1980 пам’ятку культури безпідставно зруйнували. Новий музей відбудовано і відкрито 1989 року.

Експозиція музею М. Заньковецької створена на основі великої колекції актриси, яка збиралася з 1923 року у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України, філіалом якого є цей музей. Більше двох тисяч найцінніших реліквій колекції – рукописів, фотографій, програм і афіш вистав, костюмів і особистих речей актриси, – нині відкриті тут для відвідувачів.

3

Площа музею – 300 кв. м. На першому поверсі – музейна вітальня і виставковий зал. Експозиція знаходиться на другому поверсі. Вона поділена на дві частини: праворуч – два зали, які висвітлюють життя і творчість М.К.Заньковецької у 1854-1917 рр.; ліворуч – меморіальна квартира.

Адреса — вул. В. Васильківська, 121, тел. 529 5732
Музей працює з 10:00 до 17:00, понеділок — вихідний. Остання неділя кожного місяця — вхід вільний. За телефоном ви можете заздалегідь замовити екскурсію для групи.

10

Advertisements