Музей гетьманства було відкрито 11 березня 1993 року. Розмістився  він у так званому «будинку Мазепи». Фонди музею налічують понад 9000 музейних предметів. Відвідувачі мають можливість не лише ознайомитися з експозицією музею, але і з фондами бібліотеки, яка нараховує понад 3,5 тис. книг.

Музейні експозиції, які присвячені гетьманам:

  • Іван Мазепа (1639-1709) — український військовий, політичний і державний діяч.  Експозиція залу розповідає як про основні віхи життєвого шляху гетьмана, дивовижні повороти його долі, так і про тогочасну козацьку державність у цілому. Тут можна побачити барокову гравюру “Мазепа серед добрих діл своїх” 1706 року, фотографії споруджених коштами гетьмана церков, добірку речей з козацького побуту. Цікавим експонатом є мапа України Йоганна Баптиста Гомона, створена в Німеччині 1716.
  • Богдан Хмельницький (1596-1657). На історичну арену вийшов як високоосвічений і загартований в боях з турками й татарами сотник реєстрових козаків. Визвольна війна українського народу 1648-54 під проводом Хмельницького – переломний момент української історії. Великою і значною подією для нашого народу за часів гетьманства Хмельницького була Зборівська угода. Ця подія представлена в експозиції титульною сторінкою реєстру 1649. Основою залу є триптих “Ми Богдан”, картина розповідає про Богдана на Січі, Богдана серед полковників і зустріч Хмельницького з духовенством у Києві. Корогва (прапор) Хмельницького із його родинним гербом свідчить про те, що він походив з українського шляхетського роду.
  •  Пилип Орлик (1672-1742) нащадок литовсько-білоруського шляхетського роду гербу Новіна. Особливу діяльність Пилип Орлик виявив під час війни 1708-1709, зокрема допомагаючи гетьманові у спробах створити антимосковську коаліцію на Сході Європи. Після смерті Мазепи був обраний гетьманом за кордоном, у Бендерах 5 квітня 1710. Того ж дня було прийнято документ «Правовий уклад та конституції відносно прав і вольностей Війська Запорозького» головним редактором якого був Пилип Орлик. Копію конституції можна побачити серед інших матеріалів залу.
  • Павло Скоропадський (1873-1945) — український громадський та політичний діяч, нащадок гетьманського роду, останній гетьман України (29 квітня — 14 грудня 1918). Найцікавішими речами колекції Скоропадських є портрети гетьманів і особисті речі родини та предмети, що належали членам родини гетьмана Скоропадського.

3

Адреса – вул. Спаська, 16 Б, тел. 462 5290
Музей працює з 10:00 до 17:00, окрім п’ятниці. Остання субота кожного місяця — вхід вільний.

P.S. Рекомендуємо при відвідуванні музею замовляти групову екскурсію – вона надзвичайно цікава!

2

Advertisements